Menu Zamknij

Montowanie instalacji gazowej w samochodach osobowych wciąż jest często praktykowane, głównie ze względów ekonomicznych. Duże zainteresowanie LPG spotyka się także ze sporym zrozumieniem koncernów motoryzacyjnych: w wielu nowych autach instalacja gazowa jest montowana fabrycznie. Czy mniejsze koszty zużycia paliwa to jedyna zaleta takiego rozwiązania?


 

Zainwestuj, aby zyskać: postaw na LPG

Zupełnie nie dziwi tak duża popularność instalacji gazowych w samochodach. Koszty związane z kupnem benzyny, mimo że cena często się waha, utrzymuje się na wysokim poziomie. Z tego względu kierowcy szukają alternatywy – bez wątpienia jest nią gaz. Nie dość, że okazuje się o wiele tańszy (cena jest niemal 3 razy niższa od standardowego paliwa), to na dodatek spala się dłużej. Ponadto nie wydziela szkodliwych spalin, co jest dodatkową zaletą dla osób chcących w realny sposób przyczynić się do ochrony środowiska.

To nie koniec pozytywów. Ze względu na zupełnie inne właściwości gaz nie doprowadza do korozji elementów wchodzących w skład silnika, co generuje niższe koszty jego eksploatacji. Ponadto jest to rozwiązanie idealne dla osób, które często siedzą za kółkiem – jazda okazuje się zdecydowanie bardziej ekonomiczna.

Wysoki koszt instalacji i prac serwisowych

Z instalacją LPG wiążą się jednak pewne wady. Jedną z nich jest cena montażu. W niektórych przypadkach należy liczyć się z wydaniem nawet kilku tysięcy złotych. Koszty co prawda bardzo szybko się zwrócą, mimo to jednak należy liczyć się z tym, że autogaz to dość spora inwestycja. Szczególnie, że należy ją zgłosić do Wydziału Komunikacji, co również wymaga dodatkowej opłaty. Pojawienie się nowych podzespołów generuje również wydatki w postaci prac serwisowych. Korzystanie z LPG może wymuszać częstszą wymianę takich elementów, jak świece zapłonowe czy filtru gazu.

Gaz czy nie gaz?

Zanim podejmiemy decyzję, czy instalacja LPG będzie dobrym rozwiązaniem, zróbmy kosztorys i zastanówmy się nad tym, ile możemy dzięki temu zyskać. Jeśli zależy nam na ekonomicznej jeździe bez spalin, zamontowanie autogazu będzie dobrym rozwiązaniem.