Menu Zamknij

Nie daj się zaskoczyć zimie – przygotuj auto na trudniejsze warunki atmosferyczne, jakie zaczną panować na drodze, gdy temperatura spadnie w okolice zera. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?


 

Wymień opony

Tak naprawdę przygotowania auta do zimy należy rozpocząć nieco wcześniej – a mianowicie z chwilą, gdy termometr zacznie wskazywać mniej niż 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. To najlepszy moment na to, aby wymienić opony na zimowe. Nie chcesz stać w kolejce do wulkanizatora, prawda? Nie czekaj do pierwszych opadów śniegu i umów się na zmianę ogumienia lub przeprowadź ją samodzielnie, i ile dysponujesz odpowiednimi sprzętem i umiejętnościami.

Sprawdź wycieraczki i szyby

Opony to nie jedyne, o co należy zadbać przed zmianą pogody. Przyszedł też czas na wlanie zimowego płynu do spryskiwaczy, który nie zamarznie, gdy na zewnątrz temperatura spadnie nawet grubo poniżej zera. Jeśli w zbiorniku auta znajdują się resztki letniego płynu, lepiej go wylać niż zmieszać z nowym, ponieważ może w ten sposób stracić swoje właściwości. Przy okazji sprawdź stan wycieraczek, a także przetrzyj szyby specjalnym preparatem, który z zewnątrz dobrze je natłuści, a wewnątrz zapobiegnie osadzaniu się pary.

Pamiętaj o akumulatorze i płynach eksploatacyjnych

Czas otworzyć maskę i sprawdzić, czy auto nadaje się do jazdy, gdy temperatura nie rozpieszcza. Mowa o akumulatorze. Niestety, o jego obecności w samochodzie przypominamy sobie najczęściej, gdy jest już za późno. Pamiętać powinni o nim zwłaszcza właściciele diesli, które zimą lubią po prostu nie odpalić. Jeśli akumulator jest zużyty, należy go wymienić, a w celu sprawdzenia jego stanu warto udać się do mechanika, który dokona odpowiednich pomiarów. Przy okazji, gdy już masz otwartą maskę, sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych w aucie: uzupełnij płyn hamulcowy, chłodniczy i silnikowy do użytku zimowego.

Auto prawie gotowe! Sprawdź jeszcze tylko, czy do podwozia nie dostała się korozja, zabezpiecz uszczelki w drzwiach, aby mróz nie zmusił Cię do korzystania z komunikacji miejskiej, a także ustaw właściwy poziom świateł, a mróz z pewnością Cię nie zaskoczy.