Menu Zamknij

Gdy temperatura przestaje nas rozpieszczać, a za oknem coraz częściej panuje słota, czas pomyśleć o wymianie opon. Dotyczy to przede wszystkim tych kierowców, którzy zdecydowali się jazdę na ogumieniu sezonowym. Panujące na drodze warunki nie są odpowiednie do tego, aby poruszać się po nich na letnich egzemplarzach, zupełnie nieprzystosowanych do śliskich nawierzchniach. Rodzi się jednak pytanie, jakie opony zimowe wybrać, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę między październikiem a marcem?


Charakterystyka „zimówek”

To właśnie w tym okresie posiadacze opon letnich powinni wymienić je na takie, które są znacznie grubsze i lepiej radzą sobie podczas jazdy po śniegu. Większa przyczepność i krótsza droga hamowania to podstawowe czynniki, jakie powinny zapewnić kierowcy opony zimowe. Różnica między ogumieniem skupia się przede wszystkim na rodzaju bieżników: w przypadku „zimówek” są one znacznie głębsze, szersze i rozprowadzone tak, aby dobrze radzić sobie na ośnieżonej nawierzchni.

Opony zimowe: na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Gdy tylko będziesz mieć okazję, aby wybrać ogumienie na najbliższy sezon, sprawdź:

  • europejską etykietę – to tam zamieszczona zostaje informacja o klasie hamowania. Oznaczona jest literami, przy czym „A” będzie klasą najwyższą, a „F” – najniższą.
  • datę produkcji – jest niezbędna, aby określić żywotność opon. Warto zainwestować i zakupić ogumienie z dłuższą „datą ważności”, aby oszczędzić na wymianie w kolejnych sezonach.
  • klasę – na postawie tej informacji określisz, który komplet będzie odpowiedni do Twojego samochodu. Do dyspozycji masz klasę ekonomiczną, średnią i premium. Różnice między nimi wynikają m.in. z rodzaju użytych mieszanek gum czy wzorów bieżnika, co bezpośrednio przekłada się na przyczepność oraz trwałość.

Ogumienie na zimę – inwestycja na lata

W sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo modeli, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Z tego względu pojawia się sporo wątpliwości. Tak naprawdę jednak wybór odpowiedniego ogumienia sezonowego wcale nie jest tak skomplikowany. Wystarczy, że podczas zakupu weźmiesz pod uwagę tych kilka wskazówek, aby dopasowanie ogumienia nie będzie stanowiło problemu.