Menu Zamknij

Kierowcy, którzy zdecydowali się zakup opon sezonowych wiedzą, że dwa razy w roku przychodzi czas na ich wymianę. O ile nie mają oni problemu z dostosowaniem rodzaju ogumienia do panujących warunków, o tyle wątpliwości pojawiają się w określeniu, kiedy powinno to nastąpić. Sugestii na ten temat istnieje całkiem sporo, dlatego dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.


Zmiana ogumienia – kiedy umówić się do mechanika?

Wymiana opon letnich na zimowe lub odwrotnie to obowiązek każdego kierowcy, który zdecydował się na ogumienie sezonowe. Rozwiązanie to posiada sporo zalet, ale mimo to wymaga zaangażowania. Należy pamiętać, kiedy udać się do mechanika w celu założenia opon dostosowanych do warunków atmosferycznych. Przez większą część roku wszystko jest jasne. Wątpliwości pojawiają się wiosną oraz jesienią, gdy trudniej przewidzieć, jaka pogoda czeka nas za dzień lub dwa. Jakimi sugestiami kierować się w takiej sytuacji?

Co do zasady, ogumienie letnie i zimowe zmieniamy w dwóch przypadkach:

  1. Zimówki zakładamy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
  2. Opony letnie zakładamy, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Są to dość sztywne i wygodne ramy, których warto się trzymać… z ograniczonym zaufaniem. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na czynniki atmosferyczne. Wystarczy obserwować panujące na drodze warunki oraz śledzić bieżące informacje pogodowe. Tym samym nie należy zbyt długo zwlekać z założeniem letniego lub zimowego ogumienia.

Zgodnie z inną teorią, wymianę ogumienia należy rozważyć dwa razy w roku: pod koniec października (zimowe) oraz na przełomie marca i kwietnia (letnie). Pokrywa się to z sugestią dotyczącą temperatur, a zarazem wyznacza konkretne ramy dla poszczególnych rodzajów opon.

Wymieniamy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba

Powyższe zasady warto traktować jako wskazówki. Zwlekanie z ogumieniem letnim do później wiosny lub przekładanie założenia zimówek aż do grudnia nie jest dobrym rozwiązaniem. Wniosek? Do tej sezonowej czynności warto podejść ze zdrowym rozsądkiem i przygotować się na założenie ogumienia, uwzględniając aktualne warunki atmosferyczne.